«Polskie
wakacje»
symfoników
z Narwy

Swietlana Jagodowska
 

Mialam okazje towarzyszyc orkiestrze symfonicznej z Narwy w jej polskim turné i byc swiadkiem wszystkich wydarzen.

Latem zeszlego roku
w ramach dzialalnosci organizacji »People to people« (»Ludzie ludziom«) i przy wspólpracy przewodniczacej estonskiej filii tej organizacji Olgi Ganzen grupa polskiej mlodziezy z Politechniki Gliwickiej przebywala w Estonii na wycieczce. W trakcie nieoficjalnych spotkan spotkali oni czlonków tallinskiego chóru »Raduga«. Biorac udzial w obchodach 50-lecia zakladu »Silmet« w miescie Sillamäe spotkali sie równiez z jego mieszkancami. Spodobawszy sie publicznosci otrzymali zaproszenie by dac w ramach obchodów solowy koncert.
Na koncercie tym byl obecny dyrygent orkiestry symfonicznej z Narwy Anatolij Szczura (foto). Po koncercie, w czasie nieoficjalnego spotkania przy herbacie dyrygent z Narwy zaproponowal Krystynie Krzyzanowskiej-Loboda, dyrygentowi chóru z Gliwic wspólny wystep obu grup.

Rok trwaly rozmowy
na temat programu i warunków wspólnego wystepu. Anatolij Szczura odwiedzil Gliwice, obejrzal sale, w której zaplanowano koncert. Wybrano kompozycje Gabriela Fore "Rekwiem". Niestety, wladze miejskie Sillamäe, w którym mieszka dyrygent Szczura, z chlodem odniosly sie do idei wspólnego koncertu.

Znalezli sie jednak sponsorzy:
»Kultuurkapital«, Ministerstwo Kultury Estonii, wladze miejskie miasta Narwa i Zarzad Kultury miasta Jõhvi.

Miasto Gliwice
lezy na Slasku. Jak na warunki estonskie spore, bo 200-tysieczne, wraz z otaczajacymi je miasteczkami tworzy aglomeracje 4-milionowa.
Jest to jedno z najstarszych miast Slaska. Zalozone ok. 1276 r.
Po latach przynaleznosci do Niemiec w roku 1945 miasto wrócilo do Polski. Wkraczajaca Armia Czerwona dokonala wielu zniszczen. Wsród zniszczonych budynków znalazl sie i teatr Gliwicki, jeden z najladniejszych teatrów Slaska. Chec zachowania w miescie tego slynnego teatru i jego renowacii spowodowala, ze nad scianami zbudowano dach, zeby zabezpieczyc budynek przed dalszym zniszczeniem, odkladajac remont do lepszych finansowo czasów. Budynek pelni funkcje sali koncertowej. To wlasnie tutaj, w tak zwanych Ruinach Teatru odbyl sie wspólny koncert orkiestry symfonicznej z Narwy i chóru studentów z Gliwice.

Koncert
Na koncert przybylo wielu gosci. Interesujace jest to, ze publicznisc siedziala na podwyzszeniu sceny na skladanych krzeslach, podczas gdy artysci zajmowali miejsca na sali.
W pierwszej czesci kazdy z zespolów przedstawil wlasny program, w drugiej wykonano wspólnie »Rekwiem« Gabriela Fore. Publicznosc dlugo nie mogla rozstac sie z wykonawcami. Po dlugich owacjach chór wykonal z duzym temperamentem utwór »Happy Day« (»Szczesliwy Dzien«).
Dzien koncertu byl ostatnim dniem pobytu orkiestry w Polsce. Teraz z kolei oba zespoly udaly sie do Estonii na wspólne wystepy, które odbyly sie: 10 sierpnia w Domu Kultury »Energetyk« w Narwie, 11 sierpnia w Centrum Kultury w Jõhvi, 12 sierpnia w Sali Koncertowej Teatru »Estonia« i 14 sierpnia w Helsinkach.

Do spisu tresci