II Polonijne
Forum Oswiatowe
w Wilnie

Irena Iduszkiewicz

Od 13 do 17 sierpnia obradowalo w Wilnie II Polonijne Forum Oswiatowe. ZPE reprezentowala na Forum p. Irena Iduszkiewicz, która w ubieglym roku szkolnym prowadzila zajecia sobotniej szkólki polonijnej.

W wilenskim Forum udzial wzieli przedstawiciele 24 krajów swiata. Otwierajac obrady prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkól Polskich na Litwie Macierz Szkolna Józef Kwiatkowski powiedzial, ze wybranie Wilna na miejsce obrad bylo wyrazem szczególnego uznania dla osiagniec szkolnictwa polskiego na Litwie. O randze i znaczeniu imprezy swiadczyla lista przybylych na uroczyste otwarcie gosci. Byli wsród nich: ambasador RP w Wilnie Eufemia Teichmann wraz z konsulem generalnym Waldemarem Lipka-Chudzikiem, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska profesor Andrzej Stelmachowski oraz kierownik Katedry Filozofii i Kultury KUL-u prof. dr. Piotr Jaroszynski. Ze strony litewskiej obecni byli przedstawiciele ministerstwa oswiaty, pracownicy oswiaty, kultury i nauki oraz poslowie na Sejm Litwy. Przed rozpoczeciem konferencji glos zabrali goscie. Witajac uczestników Forum prof. Stelmachowski (foto) zaznaczyl, iz podczas wystapien i obrad chcialby uslyszec, jak wyglada stan oswiaty w róznych krajach i omówic sposoby rozwiazywania istniejacych tam problemów.
Juz pierwsze wystapienia wykazaly, jak bardzo rózni sie sytuacja w róznych krajach, w jak zróznicowanych warunkach pracuja nauczyciele. Polacy w Anglii czy w USA maja calkiem inne problemy niz np. Polacy na Wschodzie.

Laczy nas jednak wspólne dazenie do zachowania swiadomosci narodowej, do wychowywania dzieci w poszanowaniu, tradycji, historii i kultury przodków. Wyciagajac wnioski z wystapien mozna stwierdzic, ze zasadnicza róznica w sytuacji Polaków na Zachodzie a sytuacja grup polonijnych w krajach skandynawskich ­ w Szwecji, Finlandii, a takze u nas w Estonii, polega na tym, ze my odradzamy wiezi z kultura i tradycjami, a czesto i jezykiem naszych przodków, podczas gdy np. w Stanach Zjednoczonych istnieje juz dobrze zorganizowany i dzialajacy od lat system nauczania, obejmujacy 12 lat i skladajacy sie ze szkoly podstawowej oraz liceum.
Nasz glówny wysilek koncentruje sie na sklanianiu dzieci do uczestnictwa w zajeciach sobotniej szkólki, na nauczeniu ich rzeczy chociazby elementarnych i podstawowych.
Niezbedna jest tu pomoc i wspólpraca rodziców, mamy przeciez wspólny cel.

W czasie wolnym od obrad uczestnicy Forum zwiedzili wilenska Starówke, wzieli udzial w spotkaniu, zorganizowanym przez wladze miejskie oraz dyrektora szkoly w Mejszogole i we mszy sw. w miejscowym kosciele.
Uczniowie szkoly sredniej wystapili z pieknym koncertem. W dniu zakonczenia obrad, 17 sierpnia, uczestnicy Forum wzieli udzial we mszy sw. w kosciele u Ostrej Bramy.

Do spisu tresci